0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Wypowiedz się na Forum!
Najnowsze posty na Forum:
TANIEC WAMPIRÓWtraksmetal (odpowiedzi w wątku: 670)
Stwórzmy wspólnie teatr muzycznyAnusia-144 (odpowiedzi w wątku: 1)
Adam et Eve, La seconde chanceJustine (odpowiedzi w wątku: 7)
 

MUSICAL.PL to autorski serwis poświęcony musicalowi scenicznemu i filmowemu. Na jego łamach zgromadzona jest podstawowa wiedza o tym gatunku sztuki i wiadomości o poszczególnych tytułach.

Wortal ma charakter niekomercyjny. Wszelkie osoby i instytucje pragnące wzbogacić go o własne materiały, proszone są o kontakt.

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy na Forum.

MUSICAL.PL > Musicale > M > Miss Saigon
O musicalu
Streszczenie
Ciekawostki

 

Tytuł oryginalny: Miss Saigon

Muzyka: Claude-Michel Schönberg

Libretto: Richard Maltby Junior, Alain Boublil

Prapremiera światowa: 20 września 1989, Theatre Royal, Drury Lane (Londyn)

Prapremiera polska: 9 grudnia 2000, Teatr Muzyczny Roma (Warszawa)

 

Miss Saigon to jeden z najsłynniejszych musicali świata. Zachwyca imponująco spójną i wciągającą fabułą, bogactwem środków wyrazu, pięknymi melodiami.

Musical Miss Saigon jest luźno inspirowany operą Giacomo Pucciniego Madame Butterfly (losy tytułowej Butterfly, czyli japońskiej gejszy Cho-Cho-san, są łudząco podobne do historii Kim). Z kolei opera Pucciniego została oparta na książce Madame Chryzantema (Madame Chrysanthème) Pierre’a Lotiego, będącej opowieścią o francuskim oficerze, który ma romans z japońską gejszą. Bezpośrednim bodźcem do stworzenia Miss Saigon było jednak zdjęcie, na które przypadkiem natknął się Claude-Michel Schönberg, przeglądając gazetę. Fotografia przedstawiała wietnamską dziewczynkę żegnającą się na lotnisku z matką. Matka wiedziała, że nie zobaczy już więcej swojego dziecka, ale zgodziła się na ten desperacki krok, by dać córce szansę na lepsze życie – w Ameryce, u boku ojca, amerykańskiego żołnierza, którego dziewczynka nigdy nie widziała. Obraz ten wstrząsnął Schönbergiem i zainspirował go do napisania Miss Saigon.

 
powrót do góry strony
 
castingipremierynowości wydawniczewydarzeniahistoria musicalumusicaleteatryforumredakcjamapa serwisu
Copyright © 2002–2016 MUSICAL.PL, Małgorzata Lipska