0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Wypowiedz się na Forum!
Najnowsze posty na Forum:
TANIEC WAMPIRÓWtraksmetal (odpowiedzi w wątku: 670)
Stwórzmy wspólnie teatr muzycznyAnusia-144 (odpowiedzi w wątku: 1)
Adam et Eve, La seconde chanceJustine (odpowiedzi w wątku: 7)
 

MUSICAL.PL to autorski serwis poświęcony musicalowi scenicznemu i filmowemu. Na jego łamach zgromadzona jest podstawowa wiedza o tym gatunku sztuki i wiadomości o poszczególnych tytułach.

Wortal ma charakter niekomercyjny. Wszelkie osoby i instytucje pragnące wzbogacić go o własne materiały, proszone są o kontakt.

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy na Forum.

MUSICAL.PL > Musicale > K > Koty
O musicalu
Streszczenie
Kilka słów o imionach Kotów

 

Tytuł oryginalny: Cats

Muzyka: Andrew Lloyd Webber

Libretto: Andrew Lloyd Webber, Trevor Nunn, Gillian Lynne (na podstawie wierszy Thomasa Stearnsa Eliota z tomu Old Possum’s Book of Practical Cats)

Teksty piosenek: Thomas Stearns Eliot, Trevor Nunn

Prapremiera światowa: 11 maja 1981, New London Theatre (Londyn)

Prapremiera polska: 10 stycznia 2004, Teatr Muzyczny Roma (Warszawa)

 

Wszystko zaczęło się od poezji Thomasa Stearnsa Eliota. Według anegdoty opowiedzianej przez Andrew Lloyda Webbera, wpadł on na pomysł tego musicalu... w samolocie. Wybierał się w długą podróż, więc chciał poczytać coś w trakcie lotu. W sklepie na lotnisku zobaczył znany mu z lat dziecięcych tomik wierszy o kotach. Kupił książeczkę i gdy przeglądał ją w samolocie, pomyślał, że mógłby stworzyć na tej podstawie musical. Tak właśnie powstał Cats – jeden z najpopularniejszych musicali świata.

Teksty piosenek to głównie fragmenty poezji T. S. Eliota, w większości wzięte z Old Possum’s Book of Practical Cats. Kilka wierszy nieznacznie zmodyfikowano, część utworów (m.in. opisujących historię Grizabelli) znaleziono pośród niepublikowanych dzieł Eliota. Utwór Memory (Pamięć) zawiera wersy i jest wzorowany na Rhapsody On a Windy Night (Rapsodia na wietrzną noc) i innych wierszach z okresu Prufrock.

W roku 1983 Koty zdobyły siedem statuetek Tony Awards, w tym nagrodę za najlepszy musical. T. S. Eliot otrzymał pośmiertną nagrodę Tony. Przez wiele lat Cats był najdłużej granym musicalem w historii. Od czasu londyńskiej premiery (11 maja 1981) aż do wielkiego zdjęcia z afisza w swoje dwudzieste pierwsze urodziny (11 maja 2002) musical zagrano w New London Theatre niemal 9 000 razy. Rekord ten został pobity dopiero w 2006 r. przez inny musical Andrew Lloyda Webbera – Upiora w operze.

Znakiem rozpoznawczym każdej inscenizacji Kotów jest charakteryzacja aktorów. Cała obsada nosi kostiumy stylizowane na „koci” wygląd, peruki z kocimi uszami, ostry makijaż, a nawet obroże. Podstawą choreografii są zaś typowe, powłóczyste, „kocie” ruchy.

 
powrót do góry strony
 
castingipremierynowości wydawniczewydarzeniahistoria musicalumusicaleteatryforumredakcjamapa serwisu
Copyright © 2002–2016 MUSICAL.PL, Małgorzata Lipska