0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Wypowiedz się na Forum!
Najnowsze posty na Forum:
TANIEC WAMPIRÓWtraksmetal (odpowiedzi w wątku: 670)
Stwórzmy wspólnie teatr muzycznyAnusia-144 (odpowiedzi w wątku: 1)
Adam et Eve, La seconde chanceJustine (odpowiedzi w wątku: 7)
 

MUSICAL.PL to autorski serwis poświęcony musicalowi scenicznemu i filmowemu. Na jego łamach zgromadzona jest podstawowa wiedza o tym gatunku sztuki i wiadomości o poszczególnych tytułach.

Wortal ma charakter niekomercyjny. Wszelkie osoby i instytucje pragnące wzbogacić go o własne materiały, proszone są o kontakt.

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy na Forum.

MUSICAL.PL > Musicale > H > Hair
O musicalu
O filmie

 

Tytuł oryginalny: Hair: The American Tribal Love-Rock Musical

Muzyka: Galt MacDermot

Libretto: Gerome Ragni, James Rado

Teksty piosenek: Gerome Ragni, James Rado

Prapremiera światowa: 17 października 1967, Public Theater (Nowy Jork)

Prapremiera polska: 16 października 1999, Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej (Gdynia)

 

Musical Hair został napisany przez dwóch bezrobotnych aktorów, Jamesa Rado i Gerome’a Ragni’ego, którzy pragnęli ukazać atmosferę panującą w amerykańskich miastach w późnych latach 60. XX wieku; „cudowne podniecenie”, które „czuło się na ulicach”, jak powiedział James Rado. To „podniecenie” spowodowane było nowym ruchem społecznym – subkulturą hippisów, którzy szczególnie mocno sprzeciwiali się wojnie w Wietnamie. Cytując Hair, była to wojna, podczas której „biali wysyłają czarnych do walki z żółtymi, by bronić ziemi, którą ukradli czerwonym”.

Autorzy musicalu nie mogli znaleźć producenta, który wystawiłby ich musical na Broadwayu, przyjęli więc propozycję Josepha Pappa, by pokazać Hair na New York Shakespeare Festival. Tak oto zadebiutował na scenie musical, który okazał się kamieniem milowym w historii swego gatunku.

Producent Michael Butler obejrzał przedstawienie i spodobało mu sie głównie ze względu na przesłanie polityczne. Dzięki niemu Hair z powodzeniem przeniesiono na Broadway, do Biltmore Theatre (premiera 29 kwietnia 1968).

Hair to sztuka o miłości, potrzebie pokoju i szczęścia oraz o absurdalnych decyzjach politycznych, które to szczęście niszczą. Przesłanie Hair zdaje się nie tracić nic ze swej aktualności także w XXI wieku.

 
powrót do góry strony
 
castingipremierynowości wydawniczewydarzeniahistoria musicalumusicaleteatryforumredakcjamapa serwisu
Copyright © 2002–2016 MUSICAL.PL, Małgorzata Lipska