0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Wypowiedz się na Forum!
Najnowsze posty na Forum:
TANIEC WAMPIRÓWtraksmetal (odpowiedzi w wątku: 670)
Stwórzmy wspólnie teatr muzycznyAnusia-144 (odpowiedzi w wątku: 1)
Adam et Eve, La seconde chanceJustine (odpowiedzi w wątku: 7)
 

MUSICAL.PL to autorski serwis poświęcony musicalowi scenicznemu i filmowemu. Na jego łamach zgromadzona jest podstawowa wiedza o tym gatunku sztuki i wiadomości o poszczególnych tytułach.

Wortal ma charakter niekomercyjny. Wszelkie osoby i instytucje pragnące wzbogacić go o własne materiały, proszone są o kontakt.

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy na Forum.

MUSICAL.PL > Musicale > F > Footloose
O musicalu
O filmie

 

Tytuł oryginalny: Footloose

Muzyka: Tom Snow, Jim Steinman, Kenny Loggins, Nigel Harrison, Mark Mothersbaugh, Jamshied Sharifi

Libretto: Dean Pitchford, Walter Bobbie (na podstawie scenariusza autorstwa Deana Pitchforda)

Teksty piosenek: Dean Pitchford

Piosenki dodane w wersji scenicznej: Eric Carmen, Sammy Hagar, Kenny Loggins, Jim Steinman

Prapremiera światowa: 2 października 1998, Richard Rodgers Theatre (Nowy Jork)

Prapremiera polska: 15 listopada 2002, Gliwicki Teatr Muzyczny (Gliwice)

 

Footloose jest jednym z tych niewielu musicali, które najpierw zostały wyprodukowane w wersji filmowej, a potem – przeniesione na scenę. Footloose, ze swoją charakterystyczną muzyką z lat 80., stał się legendą i symbolem epoki. Pod koniec lat 90. autorzy filmu zdecydowali się wystawić musical na scenie i w ten sposób Footloose trafił na Broadway. Wersja teatralna zawiera 9 nowych piosenek, została też uwspółcześniona i ma nieco inne zakończenie.

Ukazaną w musicalu historię ludzi żyjących w miasteczku, w którym taniec jest zabroniony, oparto na faktach. Chociaż może się to wydawać dziwne, w niektórych amerykańskich miastach taniec naprawdę był nielegalny przez wiele lat (czasami zakaz wprowadzony w XIX w. trwał przez ponad sto lat)!

Teatr Muzyczny w Gliwicach był pierwszym teatrem w Europie, który wystawił Footloose. Ta europejska premiera, która odbyła się w 2002 roku, była wielkim sukcesem. Gazety pisały wówczas: „Zapierająca dech w piersiach choreografia, dynamiczna oprawa muzyczna i świeżość, jaką wprowadzili na scenę młodzi, wybrani w castingu aktorzy, to wielkie zaskoczenie i przyjemność dla widzów” (Dziennik Zachodni, 18 listopada 2002); „Footloose jest już musicalem kultowym. Na żadnym przedstawieniu owacje nie kończą się wcześniej niż po trzecim bisie. Pisze się o nim w blogach, opowiada się na przerwach i z zapałem dyskutuje na internetowej stronie teatru. Co wytrwalsi fani ustawiają się w kolejki po autografy wykonawców głównych ról, a nawet zakładają im nieoficjalne strony internetowe” (Opcje, nr 3/2003).

 
powrót do góry strony
 
castingipremierynowości wydawniczewydarzeniahistoria musicalumusicaleteatryforumredakcjamapa serwisu
Copyright © 2002–2016 MUSICAL.PL, Małgorzata Lipska